T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Araştırmaları Merkezi desteğiyle, PTT Teknoloji ve İnnova Konsorsiyumu tarafından geliştirilmekte olan Hizmet Olarak Hareketlilik Projesinin imza töreni ve tanıtım toplantısı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ve Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın katılımıyla, 25 Ocak Çarşamba günü Bilgi Teknolojileri Kurumunda gerçekleştirildi.

Proje kapsamında geliştirilen ve TRota markası ile vatandaşların kullanımına sunulacak olan hizmet olarak hareketlilik uygulaması ile uçak, hızlı tren, tren, otobüs gibi şehirler arası ulaşım araçlarına; tren, metro, tramvay, otobüs, taksi gibi şehir içi ulaşım araçlarına ve elektrikli bisiklet, e-skuter gibi mikromobilite araçlarının tamamına tek bir uygulama üzerinden erişilebilmesi, tüm Türkiye’de yer ve hizmet sağlayıcı fark etmeksizin kullanılabilen ulaşım kartı olmak vizyonuyla PTT tarafından geliştirilen Türkiye Kart entegrasyonu sayesinde yine tek bir uygulama üzerinden ulaşım hizmet ödemelerinin yapılabilmesi ve anonimleştirilmiş kullanım verilerinden hareketle de daha etkin, çevreci ve sürdürülebilir ulaşım politikalarının geliştirilmesi hedefleniyor. Uygulamanın pilot çalışmasının 2023 yılının Mayıs ayında Konya’da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Haber bültenini paylaş:

Bu haber bültenine ilişkin paketi indirin:

Metin, görseller, kurumsal kimlik(ler)

PTT Teknoloji hakkında

PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. (PTT Teknoloji); PTT’nin posta, kargo ve bankacılık alanlarında verdiği hizmetleri teknolojinin sağladığı imkânlardan faydalanarak daha hızlı ve verimli hale getirecek çözümler üretmek amacıyla 2018 yılında kurulmuştur. %100 PTT A.Ş. iştiraki olan PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş., bilgi ve iletişim teknolojileri alanında geliştirdiği özgün projeler ve yeni hizmet modelleriyle paydaşlarına değer katmaktadır.

İlgili Kişi İletişim Bilgileri

  • Kubilay Tuğlu
    İş Geliştirme ve Dijital Pazarlama Uzmanı

Diğer Haber Bültenleri